TK



Biuro Trybunału Konstytucyjnego prostuje i wyjaśnia

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Jan Maria jackowski| Maciej Graniecki| orzeczenia TK| postanowienie| postanowienie sygnalizacyjne| prezes TK| Trybunał Konstytucyjny| ustawa lustracyjna| wykonywanie orzeczeń TK

włącz czytnik

Trybunał Konstytucyjny nie dysponuje żadnymi instrumentami prawnymi pozwalającymi mu wykonać własne orzeczenia czy też władczo wpłynąć na powołane do tego organy, by to one orzeczenia wykonały.

Wynagrodzenia i prawa Sędziów TK

Wynagrodzenia Sędziów TK (a także uposażenie przysługujące im po przejściu w stan spoczynku, wynoszące 75% ostatnio pobieranego wynagrodzenia), są − zgodnie z ustawą − ustalane przez pomnożenie tzw. podstawy (ogłaszanego przez Prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale roku poprzedniego) przez mnożnik, wynoszący 5,0[1]. Do tego doliczana jest tzw. wysługa lat, zależna od stażu pracy (maksymalnie 20%), a Prezesowi i Wiceprezesowi TK przysługują dodatki funkcyjne (w wysokości powyższej podstawy pomnożonej − odpowiednio – przez 1,2 oraz 0,8[2]). Podczas prac nad ustawą o TK z 2015 r. kwestia ta nie budziła kontrowersji, a przepisy nie zostały zmienione żadną z późniejszych nowelizacji.

Waloryzacja wynagrodzeń Sędziów TK wynika z przyjętego przez ustawodawcę mechanizmu. Wzrost mnożnej, czyli wyżej wymienionego przeciętnego wynagrodzenia, które w II kwartale 2014 r. wynosiło 3.739,97 zł (M.P. poz. 682), a w II kwartale 2015 r. − 3854,88 zł (M.P. poz. 720), przekłada się automatycznie na podwyżkę wynagrodzeń Sędziów TK. Kwestia ta nie budziła wątpliwości, a sam mechanizm funkcjonuje w polskim systemie prawnym w odniesieniu do sędziów sądów powszechnych, prokuratorów i członków różnych komisji egzaminacyjnych.

Sędziom TK przysługują nagrody jubileuszowe na takich samych zasadach jak sędziom Sądu Najwyższego (po 20, 25, 30, 35, 40 i 45 latach pracy).

Sędziowie TK mogą otrzymać ryczałt samochodowy za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych (limit 700 km/mies.).

Zamiejscowym Sędziom TK (stale zamieszkałym poza m.st. Warszawą) przysługują ponadto, na takich samych zasadach jak sędziom Sądu Najwyższego (i ogółowi pracowników urzędów państwowych):

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.