TK



Biuro Trybunału Konstytucyjnego prostuje i wyjaśnia

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Jan Maria jackowski| Maciej Graniecki| orzeczenia TK| postanowienie| postanowienie sygnalizacyjne| prezes TK| Trybunał Konstytucyjny| ustawa lustracyjna| wykonywanie orzeczeń TK

włącz czytnik

Rzekome złożenie przez Szefa Biura TK poprawki dotyczącej wyboru 5 sędziów przez Sejm VII kadencji (prace nad art. 137 ustawy o TK)

Senator Jan Maria Jackowski stwierdził podczas obrad Senatu RP, że Szef Biura TK – Minister Maciej Graniecki „wyjął poprawkę, którą ochoczo złożył poseł Robert Kropiwnicki. Był to słynny art. 137 znowelizowanej ustawy, w wyniku której zaczął się w Polsce (…) kryzys konstytucyjny” (s. 84−85 stenogramu 6 posiedzenia Senatu RP, 23 grudnia 2015 r.). Poprawka zmierzająca do wyboru przez Sejm VII kadencji pięciu (zamiast trzech) Sędziów TK miałaby więc być inicjowana przez sam Trybunał Konstytucyjny. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe.

Analiza prac nad projektem ustawy o TK (druk sejmowy nr 1590/VII kad.) wskazuje, że Szef Biura zaproponował wprowadzenie do projektu ustawy (zawartego w sprawozdaniu Podkomisji Nadzwyczajnej z 9 kwietnia 2015 r.) poprawki dotyczącej opóźnienia
− do 1 stycznia 2016 r. − wejścia w życie konkretnego przepisu (art. 108 ust. 3 projektu), odnoszącego się do wydawania Zbioru Urzędowego orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w postaci elektronicznej. Poprawka ta (istotnie, „przejęta” przez posła Roberta Kropiwnickiego) podyktowana była koniecznością zapewnienia Biuru TK czasu na dokonanie koniecznych przygotowań technicznych. Na tym etapie prac znalazła się ona rzeczywiście w art. 137, który był jednak wówczas ostatnim przepisem projektu, dotyczącym wejścia ustawy w życie (patrz: s. 32−33 Pełnego Zapisu Przebiegu Posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka nr 236 i Komisji Ustawodawczej nr 129 z dnia 12 maja 2015 r.). Dla porządku przypomnieć należy, że „słynna” – jak ją określił Pan Senator − poprawka posła Roberta Kropiwnickiego oryginalnie dotyczyła dodania do projektu ustawy art. 135a (patrz s. 29−30 i nast. Pełnego Zapisu…), który dopiero w ostatecznym tekście ustawy stał się art. 137 (natomiast przepis o wejściu w życie ustawy uzyskał numer 139).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.