TK



Ustawa o TK w Sejmie: wystąpienie min. Krzysztofa Łaszkiewicza

cenzus wieku| dyskontynuacja| immunitet| Krzysztof Hubert Łaszkiewicz| Prezydent| sędzia Trybunału Konstytucyjnego| sędzia w stanie spoczynku| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Istotną zmianą jest również umożliwienie przyłączenia się Rzecznika Praw Obywatelskich do każdego postępowania toczącego się przed trybunałem, wówczas gdy rzecznik uzna to za niezbędne dla ochrony wolności i praw obywatelskich. Rozwiązanie to służy wzmocnieniu działań rzecznika na rzecz praw obywateli i pozwoli wykorzystać wiedzę urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach dotyczących funkcjonowania prawa wiążącego obywateli.

Wysoka Izbo! Zwiększeniu efektywności kontroli konstytucji prawa inicjowanej przez grupę posłów i grupę senatorów służy odstąpienie od dyskontynuacji. Dziś istnieje dyskontynuacja, jeżeli chodzi o wnioski składane przez grupy posłów, którzy po nowych wyborach nie znajdą się w parlamencie. Wnioski te mogłyby być jednak rozpatrywane przez trybunał mimo upływu kadencji Sejmu i Senatu. Projekt przewiduje, że w takiej sytuacji postępowanie z wnioskiem posłów lub senatorów będzie zawieszone na 6 miesięcy. W tym czasie może ono zostać podjęte, jeżeli odpowiednia grupa posłów i senatorów poprze wniosek, a więc nie będzie trzeba składać nowego wniosku i nie będzie trzeba marnować kolejnego czasu na rozpoczęcie od nowa całej procedury. Natomiast jeżeli wniosek nie uzyska takiego poparcia, postępowanie zostanie umorzone.

Projekt przewiduje również, że w przypadku gdy trybunał wyznaczył już termin rozpatrzenia sprawy, będzie ona rozpatrzona mimo końca kadencji, także bez udziału wnioskodawcy, jeżeli grupa posłów nie znajdzie się w nowo wybranym Sejmie.

Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Projekt obejmuje także regulację dotyczącą Biura Trybunału Konstytucyjnego realizującego zadania organizacyjno-administracyjne na rzecz trybunału. I tutaj trzeba powiedzieć wyraźnie, że istotną rolę odgrywają zatrudnieni tam prawnicy, wykonują oni zadania związane bezpośrednio z orzecznictwem, wymagające właściwie wyróżniającej się wiedzy i doświadczenia zawodowego. Projekt przewiduje uregulowanie pozycji tej grupy pracowników działających w ramach trybunału w formie stworzenia korpusu prawników Trybunału Konstytucyjnego. Prawnicy wchodzący w skład tego korpusu – wykaz stanowisk określiłoby zarządzenie prezesa Trybunału Konstytucyjnego – muszą mieć odpowiedni staż, ale będą mogli ubiegać się o dopuszczenie do egzaminu w ramach zawodów prawniczych. I jest to zrównanie tej grupy pracowników Trybunału Konstytucyjnego pod względem regulacji z regulacjami dotyczącymi takiej samej grupy prawników zatrudnionych w Sądzie Najwyższym i w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.