TK



Państwowe, prywatne lub obywatelskie – źródła finansowania działalności politycznej w Europie

finansowanie partii politycznych| Izba Gmin| Niemcy| podatek partyjny| Rada Europy| Riksdag| Short Money| Szwecja| Wielka Brytania

włącz czytnik

Szwedzkie partie otrzymują środki publiczne na różne obszary prowadzonej przez siebie działalności. Wsparcie finansowe jest przyznawane na pozaparlamentarną (wsparcie ogólne pracy krajowych organizacji partyjnych) i parlamentarną działalność partii politycznych. Warunkiem otrzymania dotacji jest wprowadzenie przez daną partię przynajmniej jednego przedstawiciela do parlamentu krajowego (Riksdagu), a jej wysokość zależy od wyniku uzyskanego przez partię w dwóch ostatnich wyborach (przysługuje za każde miejsce w parlamencie). Finansową pomoc od państwa otrzymują również partie, którym nie udało się wejść do parlamentu. Warunkiem w ich przypadku jest uzyskanie w dwóch ostatnich wyborach parlamentarnych powyżej 2,5% głosów w skali całego kraju.

Wszystkim partiom politycznym przysługuje także odrębne wsparcie finansowe na prowadzenie ich biur; składa się ono z dotacji podstawowej i dodatkowej. Pierwszą z nich otrzymuje każda partia, która uzyskała przynajmniej 4% głosów w ostatnich wyborach do parlamentu. Dotacja dodatkowa (w wysokości 16,35 tysiąca koron szwedzkich, czyli około 1815 euro) przysługuje za każde miejsce w parlamencie zdobyte przez partię rządzącą. Wyższa kwota, 24,3 tysiąca koron (około 2697 euro), przysługuje pozostałym partiom obecnym w Riksdagu. Z aktywnością parlamentarną wiąże się także przysługujące klubom partii znajdujących się w Riksdagu wsparcie finansowe w formie podstawowej, skierowane na działalność doradczą, dedykowaną członkom parlamentu (pokrycie kosztów administracyjnych i badawczych) oraz na ich podróże zagraniczne. Ponadto sekretariaty partii otrzymują wsparcie pośrednie w formie uprawnienia do bezpłatnego korzystania z pomieszczeń biurowych w Riksdagu oraz z jego wyposażenia technicznego.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.