TK



Ustawowa regulacja prawa petycji – szansa na skuteczne narzędzie społecznej partycypacji

ISP| Konstytucja| partycypacja| petycja| RPO| skargi| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Na tym tle rysuje się ogromna potrzeba przyjęcia odpowiedniej regulacji prawnej. Szansę na to dają zapowiedzi Senatu ponownego wniesienia do Sejmu projektu ustawy o petycjach. Projekt ten przygotowany został przez senacką Komisję Praw Człowieka i Petycji jako odpowiedź na postulaty zgłaszane senatorom przez organizacje pozarządowe i co do zasady bardzo pozytywnie przyjęty  został przez środowiska naukowe, poselskie, samorządowe, jak i przez głównych zainteresowanych – społeczeństwo. Co więcej, Senat już w 2008 r. wprowadził do Regulaminu Izby regulacje określające tryb rozpatrywania petycji składanych do tego organu. Przygotowując projekt senatorzy współdziałali również z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zaniechało prace nad zmianą k.p.a. w zakresie wprowadzenia do kodeksu regulacji dotyczącej petycji i przekazało swój dorobek w tej materii do dyspozycji Senatu. Projekt ustawy wniesiony został do Sejmu wiosną2011 r., i po pierwszym czytaniu trafił do komisji, jednak prace nad nim przerwał koniec VI kadencji parlamentu. Inicjatywę Senatu ocenić należy bardzo pozytywnie, gdyż obecny brak szczegółowej regulacji prawnej określającej tryb postępowania z petycjami powoduje, iż korzystanie z konstytucyjnie zagwarantowanego prawa petycji często nie może być skutecznie realizowane.
Konieczność ustawowej regulacji trybu rozpatrywania petycji podkreślają zarówno instytucje państwowe, jak Najwyższa Izba Kontroli czy Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.