Debaty
Demokracja to nie tylko wybory
debata publiczna| demokracja bezpośrednia| gmina| powiat| referendum lokalne| samorząd loklany
włącz czytnikPukanie do drzwi urzędów
W czerwcu 2015 r. minęły cztery lata, odkąd organizacje pozarządowe skupione wokół Kongresu Ruchów Miejskich przybiły na drzwiach ratuszy swoich miast Tezy Miejskie. Szósta z nich brzmiała: „Demokracja to nie tylko wybory. Mieszkańcy mają prawo do realnego, opartego na wzajemnym szacunku, udziału w podejmowaniu decyzji o mieście”. Aktywiści miejscy wypowiedzieli się więc jednoznacznie: nie chcą już, aby relacje obywateli z władzami lokalnymi przypominały nudny monolog, w którym rządzący przemawiają, a obywatelom pozostaje do odegrania rola biernych potakiwaczy. Przez poprzednie cztery lata suwerenowi, czyli obywatelom, nie było jednak dane zbyt często wypowiedzieć się jednoznacznie na temat spraw lokalnych.
Najgłośniejszym tego przykładem było referendum w Krakowie, zorganizowane w maju 2014 r. Jego organizatorzy sprzeciwiali się głośno pomysłowi, by Kraków nadal starał się o zdobycie tytułu gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. I doprowadzili do zorganizowania referendum, w którym oprócz zdania mieszkańców o ZIO 2022 znalazły się pytania o budowę metra w Krakowie, a także systemu monitoringu wizyjnego w mieście. Czwarte pytanie dotyczyło poparcia (lub jego braku) dla budowy większej niż do czasu referendum liczby ścieżek rowerowych w Krakowie.
W referendum krakowskim wzięło udział ok. 36 proc. uprawnionych do głosowania, co sprawiło, że jego wyniki były ważne z punktu widzenia formalnego. Na każde z zadanych pytań krakowianie odpowiedzieli „tak”. I władze Krakowa krótko po ogłoszeniu wyników referendum oznajmiły, że wycofują się z dalszych starań o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 r.
Idea referendum lokalnego trafiła na podatny grunt także we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska mogą odbyć się nawet dwa referenda. Jedno przeprowadzone będzie z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza. Drugie zaproponowały środowiska miejskich aktywistów przy poparciu Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
W Senacie o referendum lokalnym
Kompas - Referenda lokalne nie tylko w sprawie odwołania władz
Nowa odsłona dyskusji o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym
W jakiej sprawie można przeprowadzić referendum lokalne: wyrok NSA
Po referendum w Krakowie
Sen. Seweryński: Ustawa o petycjach zachęci obywateli do większego zaangażowania w sprawy publiczne
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.