Publicystyka



Czas pracy – czas konfliktu

Adam Szejnfeld| Donald Tusk| Kodeks pracy| Komisja Trójstronna| Krzysztof Kwiatkowski| NSZZ "Solidarność"| Piotr Duda| PIP| PKPP Lewiatan| Stanisław Szwed

włącz czytnik

Mamy tu do czynienia z ciekawą sytuacją – mówił pos. Stanisław Szwed (PiS) podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych i poselskiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy. Oto mamy dwa projekty. Projekt rządowy, który przewiduje m.in. możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy, wprowadzenie tzw. ruchomego czasu pracy, niepłacenia za godziny nadliczbowe, gdy pracownik będzie podejmował ponownie pracę w tej samej dobie. Zostało to poddane konsultacjom w ramach Komisji Trójstronnej, podczas prac której nie doszło do porozumienia i rząd skierował do parlamentu obecny projekt zawierający wyłącznie propozycje zgłaszane przez pracodawców. Ani jeden postulat strony związkowej nie został przyjęty, choćby jednoczesnych prac nad ograniczeniem stosowania umów śmieciowych – mówił poseł.

Obydwa projekty – w opinii posła – realizują wyłącznie postulaty pracodawców. Nie ma to nic wspólnego z dialogiem i trudno się dziwić, że ten dialog przeniesie się na ulicę.

Projekt poselski, autorstwa posłów PO (o którym niżej) w porównani z rządowym (…) jest bardzo daleko idący, powiem, że aż nieprzyzwoicie daleko idący – mówił pos. Ryszard Zbrzyzny (SLD). A jego kolega klubowy pos. Romuald Ajchler apelował do autorów projektu i do rządu: Wycofajcie się z tego, nie doprowadzając jednocześnie Was i Wysokiej Izby do kompromitacji.

W trakcie debaty padł wniosek o odrzucenie obu ustaw w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu rządowego, spośród 451 posłów głosowało 216, przeciwko 234. Za odrzuceniem projektu poselskiego spośród 450 posłów głosowało 224, przeciwko także 224, dwóch wstrzymało się od głosu dzięki czemu wniosek przepadł. Wynik głosowania pół na pół, można uznać za wręcz symboliczny, za dowód na istniejące w Polsce podziały, połowa posłów popiera filozofię obu projektów, przykręcanie śruby pracownikom, połowa nie. Obie ustawy skierowano do Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach, a komisja – po pasjonującej debacie na pierwszym posiedzeniu (13.03) – do Podkomisji Stałej ds. Nowelizacji Kodeksu Pracy. Przewodniczący komisji, były minister sprawiedliwości, pos. Krzysztof Kwiatkowski, podsumowując obrady, zapewnił bez czczej uprzejmości: (…) Była to najciekawsza debata, w której uczestniczyłem w tej kadencji parlamentu.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.