TK



Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Współpraca z Senatem jest optymalna

Andrzej Rzepliński| Bogdan Borusewicz| Bronisław Komorowski| komisja ustawodawcza| Senat| Trybunał Konstytucyjny| wykonanie wyroku TK

włącz czytnik

- W swym wystąpieniu w Senacie, prezentując informację o działalności Trybunału w 2012r., zwracał się Pan Prezes do senatorów o zachowanie szczególnej staranności w procesie stanowienia prawa.

- To jest proces, który z natury rzeczy i z postanowień regulaminów obu izb musi być demokratyczny. Do tej staranności zobowiązani są wszyscy jego uczestnicy. Do tej staranności zobligowani są również sędziowie, stosujący prawo oraz kontrolujący jego konstytucyjność. Każdy podmiot, w tym każdy obywatel ma prawo przedłożyć swoje racje legislatorom, czyli tym, którzy literalnie prawo tworzą. To jest istota demokracji. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się tzw. wypadki przy pracy, gdy zwłaszcza emocje czy interesy polityczne prowadzą do wadliwej konstytucyjnie regulacji. Trybunał jednocześnie wielokrotnie  akcentował, że ustawodawca ma prawo realizować swój program społeczno-gospodarczy. To jest jego suwerenna władza - tak długo, jak długo obraca się w granicach tego, co jest dopuszczalne w Konstytucji.

- Powstaje projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Dlaczego nie jest to nowelizacja?

- To rzeczywiście nie jest nowelizacja, tylko projekt nowej ustawy. Jeżeli ważne ustawy ustrojowe, a to właśnie jest ważna ustawa ustrojowa, są tylko nowelizowane w sprawach zasadniczych, to efekt nie jest zgodny z oczekiwaniami. Przykładem jest ustawa o prokuraturze. powodem może być brak determinacji stworzenia nowego, w miejsce dotychczasowego, wielokrotnie zmienianego aktu prawnego. Rzeczona ustawa o prokuraturze już zupełnie nie przypomina swego pierwowzoru z 1985 r. pierwowzór jest zakotwiczony w idei prokuratury leninowskiej jako bezwzględnego narzędzia kontroli prawnej wszystkich instytucji. To dość pociągające, acz jak przekonuje praktyka państw utrzymujących taki model także po 1989 r. narzędzie generujcie dążenie do nadużyć władzy albo do korupcji politycznej. Oczywiście prokuratura jest niezwykle ważnym elementem dobrze zorganizowanego państwa. Nadal nie wiemy, czy ma ona bardziej przypominać model francuski czy niemiecki, czy stworzymy model całkiem polski, ale też zupełnie obcy temu wschodniemu. Zauważmy, że procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja kodeksu postępowania karnego zahacza o model prokuratury. Czyli coś się dzieje, jak tak gdyby obok, a w efekcie ważna ustawa ustrojowa jest systemowo niedopięta . Nie chciałbym, aby tak właśnie stało się z ustawą o TK.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.