TK
Uprawianie demokracji
Arystoteles| demokracja| Indeks Demokracji| Jan Kieniewicz| obywatel| państwo| Polak| Robert A. Dahl| Roger Scruton| tożsamość| Tukidydes
włącz czytnikJeżeli odjąć 260 osób bezdzietnych, to pozostali respondenci (706 osób) posiadali 2 dzieci. Gdy mieli 26 lat, 4 czerwca 1989 roku w prawie wolnych wyborach obalili ustrój komunistyczny. 12 września 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki utworzył pierwszy od 1939 roku niekomunistyczny rząd w Polsce. Od 1990 ich życie zmieniło się zupełnie. Zaczęli żyć w wolnym kraju o ustroju demokratycznym, w warunkach gospodarki rynkowej. Jak na jedno pokolenie jest to dość bogaty życiorys. Owo tło historyczne jest niezbędne, żeby odpowiedzieć na pytanie jacy są i dlaczego tacy są dzisiaj 50-letni Polacy. Pełnym zaskoczeniem dla nas wszystkich była zmiana systemu; odrzucenie autorytarnych rządów komunistycznych na rzecz życia w wolnym kraju demokratycznie rządzonym. Wszyscy chcieliśmy żyć w wolnej Polsce, ale nikt nie oczekiwał, że będziemy żyć w wolnym rynku.
Wartością najwyższą uznawaną przez prawie wszystkich badanych w różnych krajach świata przez World Values Survey, jest rodzina. Dla polskich respondentów rodzina, jako wartość naczelna jest ważna dla 99%, a przyjaciele jako wartość dla 94%. Polacy w równym stopniu cenią czas wolny (86%), jak i pracę (89%). Ale tylko 25% jest zdania, że ciężką pracą osiąga się sukcesy w życiu, a 45% – uważa, że szczęśliwy traf i znajomości bardziej skutecznie zapewniają lepsze życie.
Polacy silnie identyfikują się ze swoim krajem (97%), są niezwykle dumni ze swego narodu (95%), w swoim sąsiedztwie czują się bardzo bezpiecznie (95%), i w znacznym stopniu czują się częścią wspólnoty lokalnej (92%), a 71% Polaków jest gotowe oddać życie za ojczyznę. Polacy – wbrew medialnym narzekaniom – czują się niezwykle szczęśliwi 93%, ale satysfakcję z życia ma 49% badanych. Są mocno przywiązani (80%) do religii katolickiej, aczkolwiek Bóg jest wartością dla 66%, zaś 50% badanych deklaruje że co najmniej raz w tygodniu chodzi do kościoła. Religia oznacza dla 71% Polaków czynienie dobra na rzecz innych, ale tylko 27% bierze udział w organizacjach religijnych i dobroczynnych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Krystyna Skarżyńska: Zabiegajmy o osobiste szczęście
Claus Leggewie: Społeczeństwo obywatelskie to za mało
Czy demokracja potrzebuje przeddemokratycznych, a nawet transcendentnych podstaw?
Demokracja pod presją
Rzeczpospolita dobrem wspólnym wszystkich obywateli
Peryferyjność – wyzwanie czy fatum?
Kiedy wolność ma znikomą szkodliwość społeczną?
Na co wymienić demokrację?
Unia Europejska jako wspólnota wartości
Prawie pusta demokracja
Właściwa miara nierówności
Bajki o nierównościach
Mankamenty demokracji przedstawicielskiej
Wóycicki: Czy Polska może być krajem bez znaczenia?
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.