Publicystyka



Uprawianie demokracji

Arystoteles| demokracja| Indeks Demokracji| Jan Kieniewicz| obywatel| państwo| Polak| Robert A. Dahl| Roger Scruton| tożsamość| Tukidydes

włącz czytnik

Polacy odrzucają niedemokratyczne formy rządów; 72% badanych uznało je jako złe, jak również 72%, nie zgadza się na autokratyczne rządy jednoosobowego przywódcy. Ponadto 69%  nie wyraża zgody na rządy wojskowych. Natomiast 19% uważa, że wojsko powinno przejąć władze, gdy te są niekompetentne, zaś 8% uznaje jako zgodny z zasadami demokracji wpływ kościoła na interpretowanie stanowionego prawa. To dopiero po negatywnych ocenach rządów jednostki, wojska lub kościoła możemy w sposób niejako pośredni domniemywać, że w opinii obywateli to właśnie rządy prawa a nie charyzmatycznego przywódcy, wojska, lub kościoła – stanowią podstawową cechę ustroju  demokratycznego.

W opinii badanych demokratyczne państwo, to takie w którym rządy wybierane w wolnych wyborach (74%), panują w nim równe prawa dla kobiet i mężczyzn (79%), prawa obywatelskie chronią przed opresją władzy (70%) i są przestrzegane (69%). Natomiast zdaniem 51% respondentów wpływ kościoła na stanowione prawo nie odpowiada zasadom demokracji. Jednakże na pytanie, czy obecnie Polska jest rządzona demokratycznie twierdzącej odpowiedzi udziela tylko 23% badanych. Jeżeli pamiętamy, że zaufanie do władzy; parlamentu, rządu, administracji i wymiaru sprawiedliwości mieści się w przedziale 11% (Sejm) – 39(sądy) i średnio wynosi 21% – to ów brak zaufania  jest bezpośrednim odbiciem oceny stanu demokracji w Polsce.  Konsekwencją niskiego stopnia zaufania do państwa, niskiej oceny stanu demokracji w Polsce jest opinia 14% badanych, że posłuszeństwo wobec władzy nie jest podstawową cechą demokracji.

Zdaniem 40% respondentów rząd powinien podejmować działania na rzecz zaspokojenia potrzeb wszystkich. Taki  sam udział badanych uważa że przedsiębiorstwa powinny być w rękach państwa – 40%. Wyższa jest liczba  respondentów, w opinii których  państwo powinno wspomagać bezrobotnych – 47%. Pośród pytanych 18% sądzi, że ludzie zawsze bogacą się kosztem innych. Taka opinia  jest jednym z powodów, że  zdaniem 24% państwo powinno dążyć do zmniejszania dysproporcji dochodowych. Zdaniem zaś 27% badanych, celem zmniejszania istniejących dysproporcji dochodowych państwo powinno obciążać podatkami bogatych i wspomagać biednych. To właśnie te proporcje od 47% do 24% wyrażają uznawane przez obywateli wartości zawarte w pojęciu „sprawiedliwości społecznej” – państwo ma zabrać bogatym i dać biednym.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.