TK
Uprawianie demokracji
Arystoteles| demokracja| Indeks Demokracji| Jan Kieniewicz| obywatel| państwo| Polak| Robert A. Dahl| Roger Scruton| tożsamość| Tukidydes
włącz czytnikJest zatem tak, że o stopniu osiągania demokracji jako wartości autotelicznej, wartości „samej w sobie” możemy orzekać tylko na podstawie działania demokracji instrumentalnej - stosowanych środków i sposobów „uprawiania demokracji”. O ile wartości demokracji wymienione w preambule Konstytucji RP owo dobro wspólne – jest to „byt idealny”, to stosowane i używane metody i środki służące osiągnięciu tego celu – to „byty realne”. Byty realne to panujące instytucje, ich funkcjonowanie i sposoby ich wykorzystywania przez nas – obywateli..
Smak puddingu poznajemy w trakcie jedzenia
Zgodnie z angielskim przysłowiem, o tym że „smak puddingu poznajemy w trakcie jedzenia” chcę podjąć próbę sprawdzenia jak działa demokracja stosowana.
Co najmniej od 30 lat w licznych ośrodkach naukowych na świecie ( w tym w szczególności w USA i Europie, w tym w Wielkiej Brytanii) prowadzone są projekty badawcze starające ustalić zbiór „wartości” uznawanych przez społeczeństwa różnych krajów. Funkcjonowanie ustroju demokratycznego - jest jedną z wielu badanych wartości.
Od 33 lat, od 1981 roku w Wielkiej Brytanii grupa naukowców prowadzi projekt World Values Survey[12] dotyczący badania wartości i postaw społecznych uznawanych i wyrażanych przez obywateli w licznych krajach na wszystkich kontynentach świata. Z Polski w zespole badawczym uczestniczy profesor socjologii pani Renata Siemińska. Wyniki badań World Values Survey są źródłem licznych analiz, w tym również służą ocenie pojmowania i stosowania demokracji w rankingach „indeksów demokracji”. Publikowany przez Economist Intelligence Unit od lat „Indeks demokracji” w licznych swych wskaźnikach opiera się właśnie na ocenach wartości i postaw deklarowanych przez badanych respondentów World Values Survey. W tym rankingu demokracji pośród 167 badanych krajów świata Polska zajmuje 44 miejsce. W badaniach innych ośrodków np. The World Justice stan polskiej demokracji w Project Rule of Law Index 2014 jest notowany na 22 miejscu. Lepsze jest miejsce 22 niż 44 – ale nie będę wchodził w szczegółowe różnice badań między różnymi ośrodkami.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Krystyna Skarżyńska: Zabiegajmy o osobiste szczęście
Claus Leggewie: Społeczeństwo obywatelskie to za mało
Czy demokracja potrzebuje przeddemokratycznych, a nawet transcendentnych podstaw?
Demokracja pod presją
Rzeczpospolita dobrem wspólnym wszystkich obywateli
Peryferyjność – wyzwanie czy fatum?
Kiedy wolność ma znikomą szkodliwość społeczną?
Na co wymienić demokrację?
Unia Europejska jako wspólnota wartości
Prawie pusta demokracja
Właściwa miara nierówności
Bajki o nierównościach
Mankamenty demokracji przedstawicielskiej
Wóycicki: Czy Polska może być krajem bez znaczenia?
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.